Niezbędnik początkującego wędkarza

Jak każde hobby, tak i wędkarstwo pociąga za sobą konieczność posiadania specjalistycznego ekwipunku. Dobór sprzętu uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim od doświadczenia, rodzaju łowionych ryb, a także stosowanych metod połowu.

Od czego zacząć?

Jak każde hobby, tak i wędkarstwo pociąga za sobą konieczność posiadania specjalistycznego ekwipunku

Autor zdjęcia: vastateparksstaff

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, nie ma co od razu inwestować w najdroższy sprzęt wędkarski na rynku, zwłaszcza, że do jego obsługi często potrzebne są większe umiejętności i doświadczenie. Jest jednak kilka rzeczy, w które koniecznie trzeba się zaopatrzyć. Oto one:

  • wędka – rzecz oczywista, ale przy mnogości dostępnych na rynku modeli wybór wcale nie jest taki prosty. Wszystko zależy od sposobu łowienia na jaki się zdecydujemy, a mamy tu do wyboru trzy opcje: metodę spinningową, gruntową i spławikową. Na początek poleca się najczęściej tę pierwszą, jako że najlepiej pozwala na poznanie tajników wędkarstwa i sposobu zachowania się ryb w wodzie.
  • przynęta
  • podbierak, czyli rodzaj niewielkiej sieci służącej do wyjmowania ryb z wody. Przy metodzie spławikowej sprawdzi się właściwie każdy, ale jeżeli planujemy w przyszłości spróbować innych sposobów, warto zainwestować w model o większej średnicy obręczy, długości siatki i rękojeści, oraz możliwością mocowania do kamizelki.
  • zapasowe haczyki, żyłka przyponowa, ciężarki i spławiki, siatka na ryby, torba na sprzęt, podpórka na wędkę i siedzisko.
  • okulary i kapelusz – nie są to rzeczy niezbędne, ale w znaczącym stopniu zwiększają komfort obserwacji wody.
  • profesjonalny strój wędkarski – można się oczywiście doskonale bez niego obyć, ale dobre, chroniące od wiatru i wilgoci ubranie może istotnie wpłynąć na czerpaną z wędkarstwa przyjemność.

Pamiętajmy przy tym, że najlepiej wybierać sprzęt o jak najmniejszej wadze i nie ma też co przesadzać z jego ilością. W przeciwnym razie zamiast będzie bardziej utrudnieniem niż pomocą.