Okiełznać wodę do pasa – wodery

Wędkarstwo przybiera na sile i wprowadza się w tą dziedzinę coraz to lepsze innowacje. Jest to uwarunkowane coraz to większymi wymogami ze strony wędkarzy, czy to profesjonalistów czy nawet ludzi, którzy traktują tę dyscyplinę rekreacyjnie. Akcesoria wędkarza to nie tylko dobra wędka, spławik, haczyk czy podpórka na wędkę. Jest to również ubiór.

Wodery – co to jest?

Wędkarstwo przybiera na sile i wprowadza się w tą dziedzinę coraz to lepsze innowacje

Autor zdjęcia: WOScholar

Wodery to połączenie kaloszy i spodni oczywiście wykonane z nieprzemakalnego materiału.. Istnieją dwa rodzaje woderów:

  • krótsze – mocowane na szelkach,
  • dłuższe – pełne z naramiennikami.

Dobre wodery charakteryzuje kilka cech, przede wszystkim sprawność ruchowa nie może być zbytnio zachwiana. Dobre marki czuwają nad konstrukcja tego typu odzieży tak by ruchy były optymalnie swobodne. Kolejny wariant to przede wszystkim antypoślizgowość. Jest ona dość ważna w przypadkach podwyższonej wilgotności terenu. Ostatnim kluczowym czynnikiem jest szczelność i wytrzymałość. Stojąc w wodzie do pasa musimy być pewni, że nasz skafander nie przemoknie, a co się tyczy trwałości to jak wiadomo, w wielu zbiornikach wodnych nie wiemy co znajduję się na dnie, często są to odpady lub ostre rzeczy przez które moglibyśmy być narażeni na skaleczenia.

Gdzie stosować?

Nie ma chyba jakichś konkretnych wytycznych, niemniej jednak wodery sprawują się dobrze przy potokach lub rzekach lecz nie tylko. Jak wiadomo każdy zbiornik wodny rządzi się swoimi prawami i jest inaczej usytuowany. Oczywistym faktem jest, iż istnieją takie jeziora w których linia płycizny jest dość długa więc również i w tym przypadku wodery sprawdzą się znakomicie.

Wodery – czy tylko na ryby?

Niekoniecznie, są one również stosowane przez służby ratunkowe, a mianowicie straż pożarną. W przypadkach powodzi czy ofiar podtopień. Można rzec, że jest to nieodłączny element strażaka.